Меню сайту
 
Категорії каталога
Персоналії [37]
Установи [12]
Документи [3]
Тексти документів
Дати [5]
Військо і військові дії [14]
 
Наше опитування
У херсонських музеях Українська Революція 1917-1922 рр. висвітлюється:
Всього відповідей: 151
 
Головна » Статті » Установи

Український Народний Будинок
Український Народний Будинок
Український Народний Будинок 
Будинок зведений на початку ХІХ століття для генерала царської армії пана Лобрі. З 1818 по 1822 рік будівля слугувала приміщенням губернської гімназії.   
У 1918 році у цій будівлі розташовувався Український Народний Будинок, що об'єднував під одним дахом херсонське товариство «Просвіта», видавниче товариство «Українська книгарня», товариство «Вільне козацтво», «Українську Революційну Раду», редакцію газети «Дніпро» та інші українські установи.  
 Нині у будинку по вулиці Карла Маркса, 20 розташовується відділення "Брокбізнесбанку".

Необхідно відзначити, що з січня 1918 року починається в історії Херсона складний і кривавий період братовбивчої війни. Він тривав до квітня, а потім на деякий час вщух, щоб пізніше з новою силою розгорітися знову. Вперше в історії нашого міста людське життя, честь та гідність нічого не були варті, на вулицях стріляли одне в одного колишні громадяни єдиної держави, рвалися снаряди, - на Херсонщині палахкотіла та кривавила громадянська війна…

Цей період в історії нашого краю був обумовлений збройним конфліктом між Українською Народною Республікою та Радою народних комісарів, демобілізацією армії, Брест-Литовською угодою та трагічними подіями встановлення Радянської влади в Одесі та Миколаєві. Ситуація змінювалася майже щодня. Ще на початку січня у Херсоні українська Рада військових депутатів та Совєт робітничих депутатів вирішили об'єднатися на платформі визнання Центральної Ради, а вже в лютому з'їзд переобраної Ради визнав владу Совєта народних комісарів. У цей період відбулися пограбування арсеналів і військових складів, озброєння добровільних військових формувань, які підтримували різні політичні течії (і серед них створення загонів вільних козаків), численні обшуки, експропріації, сутички і нарешті грандіозне збройне повстання херсонців проти австро-німецьких військ та погром Українського народного будинку та українського національного театру, який влаштувала Спілка фронтовиків у березні 1918 року.

І на тлі цих трагічних подій стає відчутним потужний розвиток українських національнихСвітлина середини ХХ ст. культурно-просвітницьких інституцій: реорганізованої у "Просвіту" "Української Хати", "Української Книгарні", товариства "Думка", української вчительської спілки, української студентської громади, постійних курсів з української мови, українського національного театру тощо.

Ми повинні пам'ятати, що саме в ці дні в Херсоні все, що було пов'язано з українством, було небезпечним для життя: вистави новоствореного українського театру під час загострення політичної ситуації в місті проходили при напівпорожньому залі (глядачів налякали чутки, що всіх, хто ходить на українські вистави, розстріляють), курси української мови на деякий час припинили свою діяльність, була закрита й українська газета "Дніпро", - це лише деякі наслідки встановлення у місті Радянської влади.

Нижче подані відомості про ті інституції та організації, що знайшли свій прихисток під покрівлею Українського Народного Будинку.

  

товариство "Українська Хата"

товариство "Просвіта"

 

Товариство "Українська Хата"

Товариство "Просвіта"

Форма входу
 
Пошук
 
Друзі сайту
 
Статистика
 
Copyright MyCorp © 2024

Конструктор сайтів - uCoz